Foreningsliv

En by rig på ildsjæle og foreninger

Foreningslivet er usædvanligt rigt i Skælskør. Her finder du en oversigt over kulturelle foreninger, sportsklubber, musiske kor, aftenskoler mv. Bykontoret hjælper gerne med yderligere info.

I Skælskør vrimler det med aktive og engagerede mennesker, som sammen deler en tro på, at det gode liv skabes i relation med andre mennesker.  Utallige arrangementer, events og tilbagevendende begivenheder udfolder sig året igennem i Skælskør –  drevet frem af gejst, vilje og lyst til at føre gode ideer ud i livet. Også mange af byens kulturelle tilbud drives bla. af ildsjæle og frivillige. For eksempel: Kosmorama, Galleri Købmandsgården, Borreby Teater, Skjelskør V, Det Røde Pakhus, Skælskør Kunstforening, Kulturel Folkefest, Drengerøvsaften, Juleaftensgruppen, Musisk Forening, Skælskør Turistforening og mange,mange andre.

Amatørteater

Vindebroen
Fmd.: Joachim Castenschiold,
Borrebyvej 47, 4230 Skælskør
20 73 40 68 · jc@borrebygods.dk · www.windebroen.dk

Ørslev-Bjerge Amatørscene (ØB-Scenen)
Fmd.: Peter Geert-Jørgensen,
Solsortvej 6, 4230 Skælskør · 54 14 35 00

Børne- og Ungdomsforeninger:

Oliemøllen
Leder Steen Egedal Nielsen
Park Allé 4, 4230 Skælskør · 58 16 13 15 · stnieslagelse.dk

KFUM-Spejderne Skælskør Gruppe
Leder Niels Christensen,
Bakkehusvej 7 F, Flakkebjerg, 4173 Fjenneslev
58 18 68 93

Legestuen Industrivej
Kontakt: Nina Åris Johansen,
Smedevej 8, Tjæreby, 4230 Skælskør · 22 20 47 71

Skælskør Billedskole
(www.skalskor-billedskole.dk)
Fmd.: Metha Molsted
gisela.felkl@stofanet.dk ·  50 56 67 74

Skælskør Børnefugleskydningsselskab af 1847
Lis Spaanheden · 58 16 60 62

Skælskør Marinegarde
Fmd.: Jeanette V. Olsen
Thorvaldsensvej 14, 1. sal · 4200 Slagelse ·  58 19 00 05
Daglig leder: Gitte Nielsen  60 94 73 20

Ninja Klubben
Fmd.: Per Nygaard  51 32 59 48
per@taocentret.dk · www.ninjaklubben.dk

Kulturelle foreninger

Agersø Møllelaug og Museumsforening
Fmd.: Marianne Malmquist Carlsen,
Agersø Møllevej 19 A, 4230 Skælskør  ·  58 19 81 07

Arbejdernes Radio og Fjernsynsklub
Fmd.: Jens Larsen,
Bakkedraget 38, 4230 Skælskør       58 19 65 06

Det`bar Damer
Kontaktperson Lillian Wallin Kristensen,
Lodshusvej 49, 4230 Skælskør          20 63 26 66

Foreningen af 2 april 1987
Formand: Svend Onbeck
Fyrvej 15, Omø, 4230 Skælskør        60 63 00 38

Foreningen Norden Slagelse
Havrebjerg Stationsvej 2, 4200 Slagelse   60 63 00 38
www.norden-slagelse.dk
Fmd.: Steen Ludvigsen  60 63 00 38
formand@norden-slagelse.dk

Foreningen til bevaring af gamle bygninger i Skælskør
Fmd.: Erik Damm Andersen,
Havnevej 38, 4230 Skælskør             58 19 62 12
Kass. Adv. Peter Rørdam                  58 19 65 90

Hashøj-Net
Fmd.: John Sørensen,
Egebjergvej 78, Sørby, 4200 Slagelse 27 11 56 92
john@hashojnet.dk
Kass.: Jørn Weiglin,
Mosevej 8, 4261 Dalmose  58 18 82 26
kassereren@hashojnet.dk
Næstfmd.: Søren Bertram,
Egebjergvej 35, Sørby, 4200 Slagelse  58 54 56 46
naestformand@hashojnet.dk

Historisk Samfund for Sorø Amt
Fmd.: Helge Storm,
Munkevænget 2, 2. th., 4180 Sorø    57 82 20 15
Kass.: Erik Damm Andersen,
Havnevej 38, 4230 Skælskør            58 19 62 12

Købmandsgården
Algade 11, 4230 Skælskør  58 19 12 40
galleri@mail.tele.dk · www.koebmandsgaarden.dk
Fmd.: Metha Molsted  23 96 25 85 · metha@molsted.dk

Loen på Omø
Husmandsstræde 15,
Omø, 4230 Skælskør · 58 14 07 16, cafe.loen@live.dk

Museet for Landbokultur og -erhverv
Ørslevvej 230, Snedinge, 4230 Slæskør    58 14 30 77

Museumsforeningen for Skælskør Bymuseum
Fmd.: Jørgen Kok
Tjørnevej 7, 4230 Skælskør              58 19 46 05
joergen.kok@live.dk
Kass.: Kamma Poulsen                     58 19 69 53

Skælskør Antenneforening
Allan Nicolaisen, anicolaisen@stofanet.dk
Hesselhaven 22, 4230 Skælskør       20 65 81 61
Ved tekniske spørgsmål/problemer
Telia Stofa · 88 30 30 30 · www.stofa.dk

Skælskør Biografforening Kosmorama
Fmd.: Ole Rygaard,
Lovsøvej 4, 4230 Skælskør               58 16 12 06
Indm.: Kosmorama                           58 19 07 07

Skælskør Bestandig Borgerlige
Fugleskydningsselskab af 1842
Fmd.: Benny Holm
Hesselhaven 39, 4230 Skælskør

Skælskør Gruppen
Magleparken 3, 4230 Skælskør         40 14 61 01

Skælskør År 2000
Fmd.: Pernille Kirkeskov-Hansen,
Gammeltorv 6, 4230 Skælskør ·  40 33 45 50
formand@ar2000.dk
Kass.: Margit Geil, Bülowsvej 10, 4230 Skælskør · 20 14 42 30
margitg@hotmail.dk

Skælskør Kunstforening
Fmd.: Pernille Kirkeskov-Hansen,
Gammeltorv 6, 4230 Skælskør          40 33 45 50
pernille@kirkeskovhansen.dk

Slagelse Kulturråd
Hedvid Koefoed, Nordtoften 12
4230 Skælskør  · 51 54 27 09
hedvigkoefoed@gmail.com · www.slagelsekulturraad.dk

Skælskør Picnickoncerter
Fmd.: Henrik Falch Petersen,
Vedskøllevej 115, 4230 Skælskør      57 61 45 54
info@picnickoncerter.dk

Skælskør Rytmiske Kor
Fmd.: Jan Jensen,
Nytorv 6.1, 4230 Skælskør · 60 12 32 83
jamus@mail.tele.dk  · www.rytmekor.dk

Skælskør fotograferne
Fmd: Kim Fini Larsen
Parkvej 15 1. tv, 4230 Skælskør  · 21 68 80 43
kim@lrweb.info · www.skaelskoerfotograferne.dk

Musikforeninger

Alleluja Gospelkor
Fmd.: Rikke Prahl · 29 60 25 08
rikkeprahl@gmail.com · www.alleluja.dk

Sports- og idrætsforeninger

Agersø Idrætsforening
Fmd.: Torben Dam,
Helhomvej 20, Agersø, 4230 Skælskør
58 19 81 17 · lbp@mail1.stofanet.dk

Agersø Jagtforening
Fmd.: Jørgen E. Nielsen,
Egholmvej 6, Agersø, 4230 Skælskør
Kass.: Karl Erik Hansen,
Lillegade 17, Agersø, 4230 Skælskør 58 19 81 60
vestergaarden@hotmail.com

Bisserup Sejlklub
Fmd.: Jens Christian Jensen,
Strædet 29, Bisserup, 4243 Rude · 20 80 24 59
www.bisserup-sejlklub.dk
Kass.: Lone Poulsen,
Skolebakken 19, Bisserup, 4243 Rude  ·  24 79 71 76

Boeslunde Boldklub
Fmd.: Allan Frederiksen,
Atterupvej 11, 4242 Boeslunde          29 67 85 35
allon@mail.dk · www.boeslundeboldklub.dk

Boeslunde Halforening
Borgbjergvej 14, 4242 Boeslunde     58 14 04 97

Boeslunde Gymnastikforening
Fmd.: Birgit Falkenberg,
Kærebjergvej 20, 4242 Boeslunde     58 14 03 34
falkenberg.petersen@gmail.com · www.bogym.dk

Crux Skælskør Klatreklub
Fmd.: Jacob Hasselbalch
jacob.hasselbalch@gmail.com
www.crux-klatreklub.dk

DCH Skælskør (Danmarks Civile Hundeførerforening)
Fmd.: Inge Davidsen                         20 74 41 53
formand@dch-skaelskoer.dk · www.dch-skaelskoer.dk

Eggeslevmagle Idrætsforening
www.eggeslevmagle.dk
Kass.: Poul Stokholm Nielsen,
Sorøvej 33, 4230 Skælskør               42 19 67 30
poul49dk@gmail.com

Håndboldklubben Frem 83
Fmd.: Käthe Larsen,
Kobækvej 48, 4230 Skælskør            21 24 24 19
kathe@frem83.dk
Kass.: Charlotte Secher,
Skytteengen 22, 4230 Skælskør       40 87 01 41
charlotte@frem83.dk

Blossi Islandshesteklubben
Fmd.: Nina Frost
Snekkerupvej 3, 4200 Slagelse                  30 25 04 44
nina@hechmannsport.dk · www.blossi.dk

Islandshesteklubben Randver
Fmd.: Kurt Hansen · www.randver.dk

Korsør Handicap Idræt
Fmd.: Ingrid Nielsen
Kjærsvej 59, 4220 Korsør                  58 37 13 07
khi_formand@post.tele.dk
Kass.: Palle Toft Hansen,
Knivkærvej 18 E, 4220 Korsør           58 37 54 01

Noagård Rideklub
Fmd.: Jeanette L Carlsson
www.noarideklub.dk

Omø Idrætsforening
Søvej 20A, Omø, 4230 Skælskør      21 80 93 07

Slagelse American Football Club
Fmd.: Martin Møller
Lodsvej 8, 4261 Dalmose                 72 20 10 25
formand@safc.dk · www.safc.dk

Doshinkan Aikido dojo
Dojo-Cho: Keith Olen Barger,
Ørslevvej 200, Snedinge, 4230 Skælskør                        58 16 73 73
Dojo-Cho: Randi Andersen,
Ørslevvej 200, Snedinge, 4230 Skælskør                        58 16 73 73

Skælskør Amatør Sejlklub
Fmd.: Claus Møller Christensen     29454905
claus@4chr.dk
Kass.: Arne Hansen                          28 44 59 04
arha@stofanet.dk

Skælskør Badmintonklub
Fmd.: Henrik Lentz-Nielsen,
Sorøvej 88 A, 4230 Skælskør            51 32 58 25
Kass.: Jørgen Amelung,
Sorøvej 88A, 4230 Skælskør             58 19 41 15
www.sbkbadminton.dk

Skælskør Basketklub
Fmd.: Kim Agersø Nielsen
Skytteengen 59, 4230 Skælskør        44 64 56 35
kimoghelle@mail.dk

Skælskør Billardclub (SBC 76)
Fmd.: Michael Bernburg,
Højen 15, 4230 Skælskør                  38 33 38 02

Skælskør Boldklub og Idrætsforening
Fmd.: Steffen Mikkelsen,
Konge-Åsen 100, 4230 Skælskør      58 19 05 10
snagel@stofanet.dk
Kass.: Stine Hansen,
Havnevej 59, 4230 Skælskør            20 70 67 67
stinehansenmail@gmail.com

Skælskør og Omegns Bridgeklub
Fmd.: Jens Theilgaard Hansen,
Algade 47 B, 4230 Skælskør            29 82 61 24
jensthansen@gmail.com

Skælskør Eagles Floorball
Formand: Jørgen Dedenroth
Tranderupvej 56, 4230 Skælskør      58 19 55 31
jdedenroth@hotmail.com
www.ffstorebaelt.dk

Skælskør-Eggeslevmagle Skakklub
Fmd.: Poul Stokholm Nielsen,
Sorøvej 33, 4230 Skælskør               42 19 67 30
polles@mail1.stofanet.dk

Skælskør Firmasport
Fmd.: Jan Lund,
Hesselhaven 73, 4230 Skælskør       30 11 76 86
anitajanlund@gmail.com · www.skfs.dk

Skælskør Folkedanserforening
Fmd.: Tony Rosenberg Hansen,
Tyreengen 4, 1. tv., 4220 Korsør       22 97 86 60
dansetonny@hotmail.dk

Skælskør Gymnastikforening
Fmd.: Vibeke O. Rasmussen,
Vestergade 14 B, 4230 Skælskør      40 30 64 12
Kass.: Mette Nielsen,
Birkemosevej 137, 4230 Skælskør    58 19 91 75

Skælskør Handicap Idrætsforening
Fmd.: Kirsten Jensen                        58 58 41 38
Gerlev Engvej 14, Gerlev, 4200 Slagelse
enggaardengerlev@mail.dk
Kass.: Lis Christensen                      41 66 60 89
lis-chris@stofanet.dk

Skælskør Karate Klub
Kass.: Per Nygaard Kristensen,
Smidstrupvej 4, 4230 Skælskør         51 32 59 48
per@taocentret.dk

Skælskør Kirkes Ungdomskor
Leder: Ulla Ring,
Bülowsvej 3, 4230 Skælskør             58 19 61 01

Skælskør og Omegns Bridgeklub
Fmd.: Jens Theilgaard Hansen,
Algade 47 B, 4230 Skælskør            29 82 61 24
jensthansen@gmail.com

Skælskør og Omegns Jagtforening
Fmd.: Kristian Rævsager                   58 16 61 60
kristian.raevsager@gmail.com

Skælskør Solskinsmotion
Fmd.: Conny Hansen
Enghaven 11, 4230 Skælskør            22 61 42 44
conny.finn@mail.dk

Rytterforeningen i Skælskør
Birkemosevej 5, Vedskølle, 4230 Skælskør
Fmd.: Charlotte Nordhav Højager,
Vedskøllevej 111, 4230 Skælskør      60 21 14 37
charlotte@nordhavhoejager.dk
Kass.: Maria Vittrup Sørensen,
Birkemosevej 5, 4230 Skælskør        61 70 10 21
MVJ@IF.dk · www.rytterforeningeniskaelskoer.dk

Skelskør Roklub
Fmd.: Margit Geil,
margitg@hotmail.dk                          40 33 00 57
www.skelskoerroklub.dk

Skælskør Skakklub
Fmd.: Poul Stokholm Nielsen,
Sorøvej 33, 4230 Skælskør               42 19 67 30
polles@mail1.stofanet.dk

Skælskør Sportsfiskerforening
Slagelsevej 45, 4230 Skælskør         52 37 69 58

Skælskør Tennisklub
Fmd.: Peter Vadmand,
Bülowsvej 14, 4230 Skælskør              29 91 70 07
peter.vadmand@skolekom.dk
Kass.: Kurt Andersen,
Kildebakken 2, 4230 Skælskør             20 33 18 68
stk-kasserer@jubii.dk  · www.skaelskoer-tennisklub.dk

Svømmeklubben Skælfisken
Fmd.: Karina Jensen                         26 20 10 65
Hellig Andersvej 15 A, 1. tv., 4200 Slagelse
karina@skalfisk.dk · www.skalfisk.dk

Sydvestsjællands Jagtforening
Fmd.: Anders Nielsen,
Halsskovvej 59, 4220 Korsør             58 37 46 80
andnie@slagelse.dk

Tjæreby SG & I
Fmd.: Gerda Andersen,
Lundstorpvej 118, 4230 Skælskør      58 14 11 25
pilagergaard@mail.tele.dk
Gymnastik: Gerda Andersen            58 14 11 25
Badminton: Harry Sørensen             20 72 26 96

Volleyklubben Vestsjælland
Fmd.: Mads Olsen                            58 19 06 76
olsen.pm@gmail.com
Daglig kontakt: Flemming Christensen                            30 24 44 09
kontoret@volleyklubben.dk · www.volleyklubben.dk

Ørslev-Bjerge Idrætsforening
Fmd.: Janni Monefeldt,
Østervej 5, 4243 Rude                      55 45 14 78
formand@oebif.dk · www.oebif.dk

Uddannelses- og undervisningsforeninger

FOF Vestsjælland
Gl. Torv 4 A, 1., 4200 Slagelse         58 52 81 64
info@fof-sydvest.dk · www.fof.dk

Frit Oplysningsforbund, Agersø
Fmd.: Susanne Carlsen,
Helholmvej 35, Agersø, 4230 Skælskør                          58 19 80 78

Frit Oplysningsforbund, Omø
Fmd.: Irene Astrup,
Omø Havnevej 33, Omø, 4230 Skælskør                        58 19 91 81
mail: ireneastup@pc.dk

Junior Chamber, Korsør-Skælskør
Fmd.: Lone Holst Olesen,
Vardevej 1, 4200 Slagelse                58 50 05 78

Kirkeskovskolens Aftenskoleforening
Fmd.: Verner Bundgaard,
Møllebakkevej 35, 4243 Rude          55 45 97 97

Kreativ Oplysnings Kreds Skælskør & Omegn
Fmd.: Bente Damgaard,
Kathrinevej 12, Gimlinge, 4200 Slagelse 58 18 60 34
j-damgaard@mail.dk · www.koksh.dk

LOF Skælskør
Fmd.: John R. Christensen               40 96 19 03
lis-john@post7.tele.dk
Skoleleder: Lis Bager Christensen    58 52 56 81
lof@lof-slagelse.dk · www.lof.dk

 

 

Skønne Skælskør præsenteres i samarbejde med erhvervsforeningen og